Rīgas dinamo

Rīgas Dinamo saknes meklējamas jau padomju laikos, kad tas spēlēja PSRS čempionātā. Zīmīgakais tā laika komandas sasniegums ir sudrabs 1987./1988.sezonā , taču 1995.gadā vecā Rīgas Dinamo komanda beidza savu pastāvēšanu. Tās sastāvā laika gaitā spēlējuši tādi pazīstami spēlētāji kā Helmuts Balderis, Arturs Irbe, Oļegs Znaroks un citi. Tāpat klubs no 1988.-1990. Gadam kopumā aizvadīja deviņas spēles ar Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubiem, izcīnot pat divus panākumus.

  Šobrīd Kontinetālajā hokeja līgā (KHL) spēlējošais Rīgas Dinamo ir pārliecinoši populārākais hokeja klubs Latvijā un rada arī lielu totalizatoru spēlētāju interesi.

  rīgas dinamo spēlesJau 2005.gadā Krievijā parādījās ideja par vienotu Krievijas, Baltkrievijas, Kazahstānas, Latvijas un Ukrainas klubu līgu, kurai sākotnēji vajadzēja startēt jau 2006./2007.gada sezonā, tomēr tas nerealizējās. 2008.gada februārī līga tika izveidota zem Kontinetālās hokeja līgas nosaukuma,kas principā ir Krievijas čempionāta mantiniece, savukārt jau aprīlī Latvijā tika dibināts jauns hokeja klubs, kuram piešķirts vēsturiskais Rīgas Dinamo vārds.

  Pie jaunizveidotā kluba šūpuļa stāvēja tādas pazīstamas personas kā tā brīža Latvijas hokeja federācijas prezidents Kirovs Lipmans, Guntis Ulmanis, Aigars Kalvītis, kā arī šī brīža padomes priekšsēdētājs Juris Savickis, kura vadītais gāzes uzņēmums Itera Latvija bija galvenais sponsors, un citi. Par kluba mājvietu kļuva “Arēna Rīga”, kura tika celta Rīgā notikušā 2006.gada Pasaules čempionāta hokejā vajadzībām.

  Jau KHL pirmajā sezonā Rīgas Dinamo sastāvs bija ļoti konkurētspējīgs, kas ļāva regulāro sezonu noslēgt augstajā desmitajā pozīcijā 24 klubu konkurencē, tomēr izslēgšanas spēlēs neveicās tik sekmīgi, izstājoties jau pirmajā kārtā. Tobrīd Rīgas Dinamo kalendārs regulārajā sezonā sastāvēja no 56 spēlēm

  Rīgas Dinamo komanda galvenā trenera Jūliusa Šuplera vadībā pirmajā sezonā sastāvēja no tādiem hokejistiem kā tobrīd perspektīvie Lauris Dārziņš un Miķelis Rēdlihs, nu jau leģendārie Aleksandrs Ņiživijs, Mārtiņš Cipulis un citi. Liela loma, protams, bija leģionāriem.

  Latvijas dzelzceļa kauss2009./2010.un 2010./2011.gada sezonās Rīgas Dinamo komanda pārvarēja izslēgšanas spēļu pirmo kārtu, turklāt izslēdzot tādus grandus kā Sanktpēterburgas SKA un Maskvas “Dynamo”. Tie arī uzskatāmi par iespaidīgākajiem sasniegumiem jaunizveidotā kluba vēsturē.

  Nākamajās trīs sezonās izdevies iekļūt “play-off” spēlēs vēl divas reizes (nepārvarēta 1.kārta), taču tam sekojusi piecu sezonu sausā sērija, kas ir aktīva vēljoprojām.Ļoti tuvu neveiksmīgās sērijas pārraušanai klubs bija 2018./2019.gada sezonā, taču par punktu regulārās sezonas beigās to apsteidza Podoļskas “Vityaz”.

  Interesantā turnīrā Dinamo spēlēja un guva panākumu 2012./2013.gada sezonā, kurā tika sapulcētas visas izslēgšanas spēles neiekļuvušās komandas, lai savā starpā noskaidrotu “Cerības” kausa ieguvēju. Zīmīgi, ka tā bija arī pirmspēdējā reize, kad šāds turnīrs tika aizvadīts. Dinamo kausa finālā uzveica Hābarovskas Amur, savukārt gadu vēlāk tajā uzvarēja Omskas Avangard, pārspējot Minskas Dinamo.

  Četras reizes Rīgas Dinamo komanda triumfējusi arī tradicionālajā pirmsezonas pārbaudes turnīrā Latvijas dzelzceļa kauss, kas norisinās Rīgā. Turnīrā tradicionāli piedalās tādas KHL komandas kā Kazaņas AK Bars, Minskas Dinamo un Jaroslavļas Lokomotiv.
  Rīgas Dinamo sastāvs 2010./2011.gada sezonā aizvadīja pārbaudes spēli pret Nacionālās hokeja līgas (NHL) klubu Fīniksas “Coyotes” (šobrīd Arizonas “Coyoties”), kas arī līdz šim izrādījusies vienīgā atjaunotā Dinamo spēle pret kādu no NHL klubiem. Pārpildītajā Arēna Rīga Dinamo piedzīvoja zaudējumu ar 1:3, vienīgos vārtus gūstot Aleksandram Ņiživjam.

  rīgas dinamo spēlētāju sastāvsViens no komandas panākumu kaldinātājiem bija leģendārais aizsargs Sandis Ozoliņš, kurš pēc sezonas pauzes karjerā komandai pievienojās Rīgas Dinamo tā pastāvēšanas otrajā sezonā un komandas sastāvā kapteiņa godā aizvadīja četras sezonas (2009./10.-2011./12; 2013./14.). Regulāro sezonu laikā kopumā Ozoliņam izdevās gūt 98 punktus (27+71), kas ļauj ieņemt trešo vietu kluba visu laiku rezultatīvāko aizsargu sarakstā.

  Nepārāk veiksmīgi, taču Ozoliņš ieņēma gan Rīgas Dinamo trenera asistenta (2016./17.), gan ģenerālmenedžera, gan arī galvenā trenera amatu (2017./18.), no kura tika atbrīvots jau sezonas sākumā.

  Ieskaitot minēto Šupleru un Ozoliņu, Dinamo vēsturē kopumā bijuši septiņi treneri un šobrīd amatu ieņem Ģirts Ankipāns, vienlaicīgi pildot arī ģenerālmenedžera funkcijas. Komandu savulaik vadījuši arī somi Peka Rautakalio un Kari Heikle, šā brīža trenera asistents Artis Ābols un Normunds Sējējs.

  Ilgu laiku Rīgas Dinamo sastāvs nebija iedomājams arī bez slovāka Marsela Hosas, kurš ar 170 punktiem (94+76) ir rezultatīvākais leģionārs komandas vēsturē. Īpaši jāizceļ 2009./10.gada sezona, kurā hokejists 56 regulārās sezonas spēlēs iekrāja 55 punktus (35+20), ieņemot arī KHL labākā snaipera godu.

  2019./2020.gada sezonā KHL spēlē 24 komandas – 12 Austrumu, 12 rietumu konferencē. Protams, lielākā pārstāvniecība ir Krievijas klubiem, taču pa vienam klubam nāk no Baltkrievijas, Kazahstānas, dinamo rīga spēļu sezonaSomijas, Ķīnas, kā arī Latvijas.

  Līgas komandu, kā arī Rīgas Dinamo kalendārs ir sekojošs – visas komandas aizvada 62 spēles (pa 31 mačam savā laukumā un izbraukumā), pēc kura rezultātiem tiks noskaidrotas tās 16 komandas (pa 8 komandām Rietumu un Austrumu konferencēs), kas turpinās cīņu par Gagarina kausu. Pa četrām spēlēm sezonas gaitā jāaizvada ar divīzijas komandām, savukārt divas ar pārējām.

  Regulārā sezona sākas augusta beigās/septembra sākumā, savukārt izslēgšanas spēles ievelkas līdz pat aprīļa vidum.

  Izslēgšanas spēlēs jeb Gagarina kausa izcīņā komandas sākumā noskaidro konferenču uzvarētājus (ceturtdaļfināls, pusfināls, fināls), kuri pēc tam tiekas finālsērijā. Līdzīgi, kā citās līgās, sērijas visās kārtās notiek līdz četrām uzvarām jeb maksimāli aizvadītas var tikt septiņas spēles.

  Pirmajā sezonā par Gagarina kausa ieguvēju kļuva Kazaņas AK Bars, kas vienlaicīgi ir arī tituliem bagātākā komanda līgas vēsturē (3). Trīs Gagarina kausi ir arī dinamiskā bijušo Latvijas hokejistu treneru duo Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa kontā, kuri iegūti ar Sanktpēterburgas SKA (2017.) un Maskavas Dynamo (2012.,2013). 2019.gadā par kausa ieguvēju kļuva Maskavas CSKA, kas pārliecinoši četrās spēlēs sakāva Boba Hārtlija vadīto Omskas Avangard.

  Latvijas dzelzceļa kaussŅemot vērā nepārāk labās un nestabilās sekmes, Rīgas Dinamo sastāvs šobrīd nav pārāk simpātisks totalizatoru spēlētājiem un hokeja likmju veicējiem, taču laiku pa laikam gadās pa kādam pārsteigumam, īpaši pret spēcīgām komandām. Kas attiecīgi likmju veicējam nozīmē augstu risku, bet potenciāli pieklājīgu laimestu. Protams, liekot likmes pret Rīgas “Dinamo”, iespējas gūt panākumus ir ļoti augstas, taču koeficienti, vismaz uzvarētāju noteikšanā nebūs tie augstākie. Labu riska devu, visticamāk sniegs handikapa un virs/zem vārtu likmes.

  Ja nu uz “Dinamo” galīgi negribas riskēt, līgā ir diez gan spēcīgas komandas ar latviešu leģionāru klātbūtni. Helsinku “Jokerit” pirmā vārtsarga lomu veiksmīgi pilda Jānis Kalniņš, Mārtiņš Karsums un Kaspars Daugaviņš ir vieni no līderiem Znaroka un Vītoliņa šobrīd vadītajā Maskavas “Spartak”, tāpat Maskavā, tikai “Dynamo” komandā spēlē Miks Indrašis.

  Biežāk uzdotie jautājumi

  Kas ir KHL?

  KHL jeb Kontinentālā hokeja līga ir 2008.gada dibināta starptautiska hokeja līga, kuru pārstāv 24 klubi no Krievijas, Kazahstānas, Balkrievijas, Somijas, Ķīnas un Latvijas. Pārliecinoši lielākā pārstāvniecība ir krievu klubiem, pārējām valstīm līgā piedaloties ar vienu klubu. Iepriekš līgu arī pārstāvējuši Slovākijas un Horvātijas klubi, taču laika gaitā, finansiālu iemeslu dēļ dalība pārtraukta. Komandas aizvada 62 spēļu regulāro čempionātu, pēcāk labākās 16 izslēgšans spēlēs cīnās par Gagarina kausu. Sākumā astoņas komandas Austrumu un Rietumu konferencēs noskaidro labāko savā starpā, katras konferences labākajai komandai tiekoties lielajā finālā. 2019.gadā par Gagarina kausa ieguvējiem kļuva Maskavas CSKA, savukārt tituliem bagātākā komanda ir Kazaņas AK Bars ar trim kausiem.

  Kuri latviešu spēlētāji spēlē KHL?

  Pašsaprotami, ka lielākā vietējo spēlētāju pārstāvniecība ir Rīgas “Dinamo”, kura līgu pārstāv jau kopš pirmās sezonas. 2019./2020.gada sezonā komandā spēlējuši 17 vietējie spēlētāji. Starp viņiem rezultatīvākais bija nu jau veterāna lomā esošas Lauris Dārziņš, kurš guva 11 vārtus un atdeva 21 rezultatīvu piespēli. Šāds sniegums ļāva piedalīties visu zvaigžņu spēlē. Dārziņam sekoja cits veterāns - Miķelis Rēdlihs, kurš guva sešus vārtus un atdeva 13 piespēles. Latviešu hokejistu skaits pārējos KHL klubos nav pārāk iespaidīgs, tomēr katrs no hokejistiem ir vērā ņemams. Vienīgais klubs, neskaitot “Dinamo”, kurā ir vairāk nekā viens latviešu hokejists, ir Maskavas “Spartak”. Tur pazīstamo treneru Oļega Znaroka un Harija Vītoliņa vadībā spēlē Kaspars Daugaviņš (19+21) un Mārtiņš Karsums (11+11). Tikmēr Helsinku “Jokerit” pirmā vārtsarga funkcijas pilda Jānis Kalniņš, 2019./2020.gada sezonā esot uzvarām bagātākajam visā līgā, savukārt Maskavas “Dynamo” spēlē Miks Indrašis (6+18).

  Cik reizes Dinamo spēlējis “Play-Off”?

  Izslēgšanas spēlēs “Dinamo” spēlējis piecas reizes, taču šobrīd komanda atrodas sešu sezonu “sausajā” sērijā. Debitēt Gagarina kausa izcīņā izdevās jau pirmajā sezonā, kurā tika atzīts bezierunu zaudējums pret Maskavas “Dynamo”. Tam sekoja divas supersērijas Sanktpēterburgas SKA un jau minēto Maskavas “Dynamo”, tomēr tālāk abās reizēs sekoja zaudējumi konferences pusfinālā. Gadu vēlāk atkal zaudējums pret “Torpedo”, kam seko pirmā sezona bez iekļūšanas ‘play-off”. Par laimi pauze nevilkās un izslēgšanas spēļu burvību varēja baudīt jau nākamajā sezonā, kur gan sīvā septiņu spēļu sērijā atzīts Doņeckas “Donbass” pārākums. Tā arī bija pēdējā reize izslēgšanas spēlēs. Sava veida izslēgšanas spēļu turnīrs tika aizvadīts 2013.gadā, kad līgas vājāko komandu konkurencē iegūts tā sauktais Cerību kauss.

  Kādas KHL un Rīgas “Dinamo” likmes piedāvā totalizatori?

  Uz KHL un Rīgas “Dinamo” spēlēm Latvijas totalizatoros pieejams iespējami plašākais hokeja likmju piedāvājums visas sezonas garumā. Uzvarētāju noteikšana, virs/zem likmes, handikapi un tā tālāk. Tāpat pirms sezonas un tās gaitā pieejamas dažādas īpašās likmes par līgas uzvarētājiem atsevišķu spēlētāju/komandu sniegumu un daudz ko citu. Paralēli tam totalizatori ik pa laikam iepriecina ar īpašiem piedāvājumiem - paugstināti koeficienti, bezriska likmes un daudz kas cits.

  Par autoru Linkedin Instagram Twitter
  Autors: Pēteris Kalniņš
  Pēteris Kalniņš

  Tiešsaistes kazino entuziasts un pieredzējis rakstnieks. Latvijas online kazino sabiedrības informēšana par tiešsaistes kazino uzticamību un pieejamību