Futbola likmes

Futbols ir sporta karalis un to spēlē gandrīz katrā pasaules stūrī. Līdz ar to ļoti populāras ir arī futbola likmes un totalizatori nodrošina pietiekami plašu piedāvājumu.

  Katru dienu futbolā notiek simtiem spēļu un jebkurā gada laikā kādā valstī būs aktīva sezona. Sākot ar pasaules top 5 līgām – Anglija, Francija, Spānija, Itālija, Vācija, – līdz pat tik eksotiskiem valstu čempionātiem kā Zambijas utml.

  Četrgades zīmīgākais notikums izlašu līmenī ir Pasaules kauss futbolā, kurš pie televīzijas ekrāniem kopumā pulcē pat miljardus skatītāju, tāpat liela uzmanība pašsaprotami tiek pievērsta arī Eiropas čempionāta finālturnīram.

  Uzvarētāja noteikšana

  Bez pārsteigumiem – populārākās un vieglāk saprotamākās likmes uz futbolu ir uzvarētāja noteikšana. Spēlētājam atliek tikai prognozēt mača iznākumu 90 minūšu griezumā (2×45), vai arī tikai kādā no puslaikiem.

  futbola uzvarētāja noteikšanaJāatcerās, ka, salīdzinot ar citiem sporta veidiem, futbola spēle var beigties ar neizšķirtu. Izņēmums ir dažādu turnīru izslēgšanas stadijas, kur pēc neizšķirta pamatlaikā tiek aizvadīts papildlaiks un/vai pēcspēlēs sitienu sērija. Šādos gadījumos jāpievērš uzmanība, vai likme veikta tikai pamatlaikā, vai ieskaitot papildlaiku un pēcspēles sitienu sēriju.

  Par piemēru uzvarētāju noteikšanā ņemsim UEFA Čempionu līgas spēli starp Madrides “Atletico” un “Liverpool”. Koeficients uz “Liverpool” ir 2.50, “Atletico” 2.90, neizšķirtam 3.30. Šāda situācija nozīmē, ka komandu samēri ir ļoti līdzīgi, taču precīza prognoze dod iespēju gūt pieklājīgu peļņu. Piemēram, 100 eiro likme uz “Liverpool” uzvaras gadījumā pārvērtīsies par 250 eiro.

  Dubultiespēja

  Augstāk minētajā un citos sīvu dueļu gadījumos noder dubultiespējas futbola likmes, kas piedāvā mazākus koeficientus, taču nodrošina mazāku risku.

  Likmes veicējs var prognozēt abu komandu panākumu vai vienas un neizšķirtu. Izvēle ir sekmīga, ja Neizšķirts likme atceltaviena no prognozēm ir precīza.

  Neizšķirts likme atcelta

  Neizšķirts likme atcelta jeb “draw no bet” ir vēlviens drošs veids kā veikt futbola likmes. Spēlētājs prognozē kādas komandas panākumu, taču ar šādas likmes palīdzību nodrošinās pret neizšķirta risku. Attiecīgi, ja spēle beidzas ar neizšķirtu, veiktā likme tiek atgriezta.

  Protams, arī šādā situācijā koeficienti būs zemāki nekā ierasts. Piemēram, jau pieminētajā “Liverpool” – “Atletico” spēlē “draw no bet” likme uz “Liverpool” piedāvā 1.78 koeficientu, savukārt uz “Atletico” 2.10.

  Virs/zem

  Ja uzvarētāja noteikšana tev nešķiet simpātiska un saistoša, vienkāršākā alternatīva ir virs/zem likmes uz futbolu. Šajā gadījumā svarīgākais ir spēlē gūto vārtu skaits nevis gala iznākums.

  virs vai zem likmes futbolsTotalizators piedāvā dažādus kopējo vārtu skaitus spēlē un likmes veicējam atliek tikai progznēt, vai mačā tiks gūti vairāk/mazāk par noteikto. Ņemot vērā, ka futbols nav tā rezultatīvākā spēlē, populārākais piedāvājums ir 2,5 vārti.

  Virs likme būs sekmīga, ja spēlē tiks kopumā gūti vismaz trīs vārti, savukārt zem, ja divi un mazāk. Tikmēr puslaikā var veikt, piemēram 0,5 vārtu likmi, kas nozīmē, ka atkarībā no izvēles, spēlē 45 minūšu laikā jāgūst vismaz vieni vārti, vai jāpaliek uz nulles.

  Augstākie koeficienti lielākoties būs virs likmēm, taču, piemēram, krasu komandu spēku atšķirības, vai abu augstās rezultativitātes gadījumā situācija būs citādāka. Tāpēc liela uzmanība pašsaprotami jāpievērš statistikai.

  Abas komandas gūs vārtus

  gūt vārtusSimpātisko iespēju dēļ “abas komandas gūs vārtus” jeb angliskajā saīsinājumā BTTS ir ļoti populāras futbola likmes.

  Kā jau noprotams, princips pavisam vienkāršs, spēlētājam tikai jāprognozē vai abas komandas izvēlētajā spēlē gūs vārtus.

  Pārsvarā koeficienti uz šādām likmēm ir ļoti līdzīgi abās pusēs, tāpēc laba stratēģija var ļaut gūt regulārus panākumus. Piemēram, Itālijas A sērijas mačā starp “Juventus” un “Parma” koeficients, uz to, ka abas komandas gūst vārtus ir 2.00, savukārt Nē opcijai 1.78.

  Handikaps

  futbola handikapsJa visas augstāk minētās futbola likmes ir salīdzinoši vienkāršas, tad ar handikapiem lietas kļūst mazliet komplicētākas. Vienkārši sakot, totalizators pirms mača piešķirt favorītei pārsvaru, ar kādu tai jāuzvar mačs, savukārt pretiniekam tas attiecīgi nozīmē deficītu, ar kādu tas nedrīkst zaudēt.

  Totalizatoros populārākās handikapa futbola likmes ir 1,5 vai 0:2 Eiropas versijā, kas piedāvā arī neizšķirta opciju. Piemēram, izvēloties -1,5 opciju, likme uzvarēs, ja favorīts gūs panākumu ar vismaz divu vārtu pārsvaru. Tikmēr +1,5 likme būs sekmīga, ja vājākais pretinieks zaudēs ar vienu vārtu deficītu, izraus neizšķirtu vai uzvarēs spēlē.

  Precīzs rezultāts

  precīzs futbola rezultātsĻoti vienkāršas likmes, taču ar augstu risku. Spēletājam tikai jāprognozē mača gala iznākums, taču iespējamie varianti ir gana daudz, līdz ar to arī koeficienti ir augsti.

  Protams, futbolā uzminēt rezultātu, visticamāk, ir vieglāk nekā hokejā, taču tā jebkurā gadījumā lielākoties ir veiksmes spēle. Piemēram, Latvijas futbola virsliga spēlē starp FC Riga un RFS koefcients uz FC Riga panākumu ar 1:0 ir 11.00.

  Ilgtermiņa likmes

  Ilgtermiņa likmes uz futbolu, līdzīgi kā citos sporta veidos ļauj prognozēt turnīra uzvarētājus, komandu, spēlētāju individuālo sniegumu un citas lietas, kas saistītas ar izvēlēto notikumu.

  Līdz ar to spēlētājs var prognozēt, piemēram, Pasaules kausa futbolā čempionu, vai rezultatīvāko spēlētāji Latvijas futbola virsliga sezonā.

  Biežāk uzdotie jautājumi

  Kas ir futbols?

  Futbols ir pārliecinošs sporta karalis, ar kuru jebkādā formā saskārušies pat miljardi pasaules iedzīvotāju. Spēles galvenais elements ir bumba, un mērķis ir tās nogādāšana vārtos ar kāju vai galvas palīdzību. Klasiskajā futbolā 11 katras komandas laukuma spēlētāji+vārtsargs aizvada 90+ minūšu spēli (2x45min), kurā uzvar tā komanda, kas attiecīgajā laikā guvusi visvairāk vārtus. Salīdzinot ar citiem sporta veidiem, futbolā ir iespējama arī neizšķirta situācija, kas jāņem vērā likmju veikšanā. Cits stāsts ir turnīru izslēgšanas stadijas, kurās neizšķirta gadījumā pamatlaikā uzvarētājs tiek noskaidrots papildlaikā (parasti 2x15) vai pēcspēles soda sitienu sērijā. Spēle notiek bez apstājas, protams, neskaitot puslaika pārtraukumus. Gadījumos, ja traumu un citu notikumu dēļ mačs tiek aizturēts, aptuvenais zaudētais laiks tiek kompensēts, tā sauktajā kompensācijas laikā pēc puslaika aizvadīšanas. Tās var būt gan 1-3 minūtes, gan arī pat 10, atkarīgs no situācijas. Lielā laukuma un ilgā spēles laika dēļ sākotnēji futbols var šķist garlaicīgs, taču tā nebūt nav.

  Kas ir populārākās līgas/notikumi futbolā?

  Ņemot vērā sporta veida popularitāti visā pasaulē, piedāvāto likmju un notikumu klāsts ir milzīgs un katru dienu spēlētājam tiek dota iespēja izvēlēties no desmitiem spēļu dažādās līgās. Tomēr vispopulārākās ir piecas - Anglijas premjerlīga, Vācijas bundeslīga, Francijas “Ligue 1”, Itālijas “Serie A” un Spānijas “La Liga”, katrā no tām esot vienam vai vairākiem superklubiem. Šo un citu Eiropas līgu labākie klubi katru gadu spēkojas UEFA Čempionu līgā, kurā tiek sezonas gaitā tiek aizvadīts grupu turnīrs, vēlāk labāko noskaidrojot izslēgšanas spēļu turnīrā. 2019.gadā par čempioni kļuva Anglijas premjerlīgas klubs “Liverpool”, finālā pārspējot citu premjerlīgas klubu “Tottenham”. Izlašu līmenī populārākie ir Eiropas un Pasaules čempionāti, kuri tiek aizvadīti reizi četros gados. Pasaules čempionāts jeb Pasaules kauss pie televizora ekrāniem pulcē gandrīz četrus miljardus pasaules iedzīvotāju. Pēdējais Pasaules kauss futbolā tika aizvadīts 2018.gadā, kurā par uzvarētāju kļuva Francijas izlase.

  Kā gūt panākumus futbola likmēs?

  Neviens nekad nespēs prognzēt notikumus ar 100% precizitāti, taču ir universāli un sporta veidam pielāgotāki padomi, kas palīdzēs vismaz būt “plusos”. Neapšaubāmi, pats galvenais ir svarīgākās statistikas un citu faktoru izpēte - komandu forma, sniegums mājās/izbraukumā, situācija ar traumām, savstarpējās spēles, labākie spēlētāji, laikapstākļi (lietus var padarīt spēli pavisam neparedzamu) un tamlīdzīgi. Attiecīgi, balstoties uz izpētīto, spēlētājs meklē likmēs “vērtību” jeb situācijas, kad bukmeikeru izliktās varbūtības ir zemākas nekā tām vajadzētu būt. Mūsdienu apstākļos, īpaši lielākajās līgās atrast “vērtību” ir diez gan neiespējami, jo profesionāli bukmeikeri kļūdas pieļauj reti. Citādāk ir ar zemāka līmeņa līgām, kurās ar plašu zināšanu palīdzību laiku pa laikam izdodas nepieciešamo vērtību atrast. Sekmes var nest arī praktizēšanās vienā likmju veidā. Futbolā ar pareizu stratēģiju gana ienesīgas var būt, piemēram, virs/zem vārtu likmes. Ir vairāki statistikas resursi, kas atvieglos analīzes procesu un ļaus atrast dažādas likumsakarības.

  Kas ir labākie resursi futbola likmēm?

  Futbola likmju veikšanā, kā noprotams, svarīga nozīme ir statistikai, spēlētāju pārejām utml. Tā bieži vien ir ļoti izkaisīta pa līgu mājaslapām un gana neparocīga. Šeit talkā nāk dažādi lieliski resursi, kuros ir ļoti vienkārši atrast sev nepieciešamo.
  Transfermarkt - iespējams apjomīgākais futbola resurss, kurā atradīs visu svarīgāko informāciju par spēlētājiem un komandām gandrīz visās profesionālajās futbola līgās - komandu budžeti, spēlētāju algas/pāreju darījumi, viņu statistika, iepriekšējās komandas un cits vēsturiskais sniegums un daudz kas cits.
  Soccer Stats - varens statistikas resurss, kurš palīdzēs visu futbola likmju veidu veikšanā, turklāt informācija pieejama ērtā formātā. Spēlētājs var aplūkot, piemēram, virs/zem vārtu gūšanas procentu sezonas griezumā starp visām līgas komandām, vidējo gūto vārtu skaitu, vai biežākos laika periodus, kuros komandas gūst vārtus utml.
  Whoscored - vēlviens lielisks resurss, kurā atradīsi sev nepieciešamo informāciju no visdažādākajām līgām. Tāpat svarīgie fakti spēlēm apkopoti īpašā preview sadaļā, kas noteikti palīdzēs veikt pareizos lēmumus.

  Par autoru Linkedin Instagram Twitter
  Autso: Jānis Liepiņš
  Jānis Liepiņš

  Žurnālists - Freelance sporta autors - Totalizatoru entuazists