Basketbola likmes

Basketbols ir viens no “lielā četrinieka” sporta veidiem, kurš bauda atzīstamu popularitāti visā pasaulē, arī Latvijā. Kādas ir izplatītākās likmes uz basketbolu?

Nav šaubu, ka lielākajai daļai basketbols saistās tieši ar NBA, kur sapulcēti pasaulē labākie spēlētāji. To starpā ir arī pāris latvieši no kuriem atpazīstamākais ir Kristaps Porziņģis. Sezonas laikā iespējams veikt NBA likmes katru dienu un uz visdažādākajiem elementiem.

  Eiropā pamatā dominē vietējie čempionāti, kuru labākās komandas spēkojas arī ULEB Eirolīgā. Izlašu līmenī labākie tiek noskaidroti Eiropas un pasaules čempionātos, kā arī Olimpiskajās spēlēs. Latvijas izlasei salīdzinoši veiksmīgs izvērsās 2017.gada Eiropas čempionāts, kurā iegūta augstā 5.vieta.

  Uzvarētāja noteikšana

  Uzvarētāja noteikšana ir vienkāršas likmes uz basketbolu, kur tikai jāizvēlas viena no divām komandām, kura varētu uzvarēt spēli. Basketbols tiek izspēlēts četrās ceturtdaļās (4x10min Eiropā, 4x12min NBA). basketbola uzvarētāja noteikšanaNeizšķirts nav iespējams, šādos gadījumos aizvadot papildlaiku. Tas notiek salīdzoši reti un totalizatori pamatā piedāvā likmes, ieskaitot papildlaiku.

  Kā piemēru ņemsim NBA likmes starp Dalasas “Mavericks” un Jūtas “Jazz”. Koeficients uz “Mavericks” uzvaru ir 1.60, kamēr “Jazz” 2.35. 10 eiro likme uz “Mavericks” panākuma gadījumā dos 16 eiro (10×1.60).

  Uzvarētāju noteikšanā vērā jāņem dažādi faktori, piemēram, savstarpējās spēles, komandu forma, situācija traumu jomā utml. Tajā pašā laikā grūti izvairīties no negaidītiem pavērsieniem, piemēram, spēles gaitā (līdera trauma utml.), kas neizbēgami var izšķirt gala iznākumu.

  Virs/Zem

  Ņemot vērā basketbola rezultatīvo dabu, virs/zem likmes uz basketbolu ir pietiekami atzīstas spēlētāju vidū. Pirms katra mača totalizators izliek dažādas punktu līnijas un spēlētājam jāprognozē, vai spēle virs vai zem likmesnoslēgsies ar lielāku/mazāku skaitu nekā noteiktais.

  Ja, piemēram, futbolā populāras ir 2,5 vārtu likmes, basketbola izvirzītās līnijas mēdz būt ļoti dažādas. Tas atkarīgs no līgas, kurā komandas spēlē, vai arī komandu spēku samēra. Augstākās punktu līnijas piedāvās NBA likmes, kaut vai ņemot vērā to, ka ceturtdaļa tiek spēlēta 12 minūtes nevis 10.

  Piemēram, spēlē starp Vašingtonas “Wizards” un Ņujorkas “Knicks” viena no izvirzītajām punktu līnijām ir 223,5, turklāt koeficienti ir gandrīz līdzsvarā – Virs 1.90, Zem 1.91. Tāpat Virs/Zem likmes basketbolā izmantojamas, lai atsevišķi prognozētu komandas un spēlētāju sniegumu.

  Handikaps

  Handikapa likmes uz basketbolu ir totalizatora izvirzīts punktu skaits, ar kādu favorītam jāuzvar vai vājākais pretinieks nedrīkst zaudēt.

  Basketbolā totalizatori handikapa likmes lielākoties izliek tuvu 50/50 izvēlei jeb koeficienti ir ļoti līdzīgi. basketbola handikapsIzliktais punktu skaits ir atkarīgs no komandu spēku samēriem un dažādos mačos var būt ļoti atšķirīgs.

  Piemēram, NBA likmes uz handikapu mačā starp Milvokī “Bucks” un Ņujorkas “Nets” piedāvā 8.5 punktu handikapu līniju. Izvēle -8.5 nozīmēs, ka “Bucks” jāuzvar ar vismaz deviņu punktu pārsvaru, savukārt +8.5 nozīmē, ka “Nets” drīkst zaudēt ar mazāku nekā deviņu punktu deficītu vai labākajā gadījumā gūt jebkādu panākumu.

  Pieņemsim, ka mačs noslēdzas ar rezultātu 120:111 “Bucks” labā. Komandas pārsvars ir deviņi punkti, līdz ar to panākumu gūst -8.5 izvēle.

  Sekmīgai handikapu likmju veikšanai palīdzēt dažādu universālu faktoru izpēte – savstarpējās spēles, savainojumi un komandas sniegums pēdējās 5-10 spēlēs, kalendārs jeb cik svaiga vai nogurusi attiecīgajā brīdi kāda no komandām (back-to-back spēles, gari izbraukumi, atgriešanās pēc nedēļas pauzes utml.).

  Live likmes

  live likmesŅemot vērā basketbola dinamiskumu un straujo notikumu attīstību, atzinību guvušas arī live likmes uz basketbolu. Spēlētājam ir pieejamas tās pašas klasiskās likmes, tikai prognozēs var veikt mača laikā, balstoties uz notikumiem laukumā.

  Piemēram, ja otrās ceturdaļas beigas ir mazrezultatīvas, spēlētājs var riskēt un veikt likmi, ka nākamajā ceturtdaļā tiks gūti vairāk punkti nekā noteiktajā līnijā. Tajā pašā laikā impulsīva ietekmēšanās var radīt arī negatīvas sekas, tāpēc jābūt ļoti uzmanīgam.

  Ilgtermiņa likmes

  Ilgtermiņa likmes uz basketbolu ļauj prognozēt dažādus nākotnes notikumus – čempionātu, turnīru uzvarētājus, spēlētāju sniegumu utml.

  ilgtermiņa basketbola likmesPiemēram, NBA likmes pirms sezonas un tās laikā piedāvā iespaidīgu daudzumu ilgtermiņa prognožu – sākot ar uzvarētājiem un labākajiem spēlētājiem līdz pat dažādiem komandu un spēlētāju tirgiem. Pirms katras sezonas komandu provizorisko spēku lieliski atspoguļo izliktās virs/zem uzvaru līnijas.

  Starpsezonā mēdz parādīties ar tādas likmes kā vai spēlētājs A pievienosies komandai B, vai viņš sezonas gaitā tiks aizmainīts uz citu komandu utml.

  Izlašu turnīru laikā totalizatori izliek īpašās likmes uz komandu (kurā stadijā apstāsies Latvijas izlase, vai komanda iekļūs ceturtdaļfinālā, utml.) vai spēlētāju sniegumu (kurš būs rezultatīvākais spēlētājs, vai spēlētājs X kādā spēlē gūs vismaz 30 punktu utml.).

  Arī basketbolā ilgtermiņa likmes ir labs veids kā paspilgtināt likmju veikšanas pieredzi, taču ar tām jābūt ļoti piesardzīgam.

  Biežāk uzdotie jautājumi

  Kas ir basketbols?

  Basketbols ir plaši pazīstams un populārs sporta veids jau vairākus gadu desmitus, īpaši Eiropā un ASV. Spēles galvenais elements ir bumba, kuru šoreiz izspēles gaitā jānogādā jeb jāiemet ~ trīs metrus augstā grozā. Attiecīgi par katru precīzo metienu komanda saņem punktus - vienu par soda metienu pēc pārkāpuma, divus par no zonas iekšdaļas gūtiem punktiem, savukārt trīs par tālmetieniem, kas veicami sākot no atzīmētās zonas robežas. Katrā komandā laukumā atrodas pieci spēlētāji, kuri izspēlē četras ceturtdaļas 10-12 minūšu garumā katru. Spēlētāji mača laikā mainās, kopējais komandas spēlētāju skaits parasti ir 12, taču traumu dēļ soliņš varbūt arī īsāks. Protams, uzvar tā komanda, kura spēles laikā guvusi visvairāk punktu. Basketbola spēle nevar noslēgties ar neizšķirtu, ja tāds tiek fiksēts pamatlaika beigās, tiek izspēlēts viens vai vairāki papildlaiki.

  Kas ir populārākās basketbola līgas/notikumi?

  Neapšaubāmi lielākā pasaules uzmanība gan fanu, gan totalizatora spēlētāju vidū tiek pievērsta NBA jeb Nacionālajai basketbola asociācijai, kurā spēlē 30 Ziemeļamerikas komandas (29 ASV, viena Kanādas). Līga apkopo ne tikai labākos Ziemeļamerikas, bet arī citu pasaules kontinentu spēlētājus. 2020.gadā Latvija var lepoties ar četriem NBA spēlētājiem - superzvaigzni Kristapu Porziņģi (Mavericks), Dāvi Bertānu un Anžeju Pasečņiku (Wizards), kā arī Rodionu Kurucu (Nets). Tas, protams, rada lielāku latviešu totalizatora spēlētāju interesi par attiecīgo līgu. Tikmēr Eiropā, paralēli vietējiem čempionātiem, labākie klubi spēkojas Eirolīgā. Latviešu klubi tajā nepiedalās, taču mūsējo pārstāvniecība tajā ir - Dairis Bertāns, Jānis Timma (Khimki), Jānis Strēlnieks (CSKA), Ronalds Šmits (Barcelona). No Baltijas klubiem Eirolīgā spēlē Lietuvas superklubs Kauņas Žalgiris. Latvijas komandas spēkojās apvienotajā Latvijas-Igaunijas līgā, labākiem paralēli spēlējot FIBA turnīros. Ilgu laiku Krievijas VTB līgā spēlēja “VEF Rīga”, taču 2019.gadā dalību tajā beidza. Izlašu līmenī cikliski tiek aizvadīti kontinentu čempionāti, pasaules kauss un olimpiskās spēles. 2017.gada Eiropas čempionātā Latvija finišēja 5.vietā, taču nespēja kvalificēties 2019.gada pasaules kausam.

  Kādas ir svarīgākās basketbola likmju atšķirības, salīdzinot ar citiem sporta veidiem?

  Uzvarētāju noteikšanā nekas īpaši nemainās, spēlētājam atliek tikai izvēlēties to komandu, kura viņaprāt gūs panākumu. Tāpat basketbolā tiek piedāvātas ierastās handikapu un virs/zem likmes, taču ņemot vērā līgu un to komandu spēku atšķirības, piedāvāto punktu intervāls šajās likmēs būs plašs. Piemēram, savstarpēji sīvi konkurējošu komandu mačā izliktais handikaps būs neliels (1-3,5 utml.), savukārt spēlē, kurā būs krasi atšķirīgu līmeņu komandas, piedāvātais handikaps būs pat, piemēram, 12,5. Līdzīgi ir ar virs/zem likmēm, taču līgu kontekstā. Piemēram, kādā NBA spēlē piedāvātā virs/zem punktu līnija būs 225.5, kamēr pat Eirolīgā izvirzītais punktu skaits būs 155. Protams, lielu lomu spēlē spēles laika atšķirības. Ja Eiropā ceturtdaļa ir 10min gara, attiecīgi kopējais garums ir 40min, tad NBA ceturtaļa tiek izspēlēta 12 minūtēs, kas kopējo spēles laiku palielina līdz pat 48min.

  Kur veikt basketbola likmes?

  Basketbola likmes un lielāko līgu piedāvājumu bez problēmām atradīsi labākajos totalizatoros. It īpaši uz lielākajām un labākajām līgām, bez tām nekur. Likmju veidu piedāvājums būs atkarīgs no līgas, taču pārsvarā viss nepieciešamais tiek nodrošināts. Ja piemēram, NBA varēsi pirms mača prognozēt pat uzvarētājus ceturtdaļā, dažādas citas komandu un spēlētāju likmes, tad teiksim Polijas līgai, visticamāk, totalizators piedāvās tikai standarta uzvarētāju, handikapa un virs/zem likmes. Protams, dažādos totalizators būs piedāvājumu atšķirības. Kamēr vienā būs iespēja veikt likmes pat uz, piemēram Japānas otro līgu, cits var aprobežoties tikai ar lielākajām un populārākajām līgām.

  Par autoru Linkedin Instagram Twitter
  Autso: Jānis Liepiņš
  Jānis Liepiņš

  Žurnālists - Freelance sporta autors - Totalizatoru entuazists